Şirketiniz Zarar Ediyor Olabilir… |

Şirketiniz Zarar Ediyor Olabilir…

İşletmeler çoğu zaman KAR veya KAZANÇ kavramını yanlış yorumlar. Şirketinizin piyasaya borcunun olmaması, kasa veya banka da parasının olması, deposunda stoğunun olması kar ettiği anlamına gelmez.

Hizmet, ticaret veya üretim işletmesi olmanız bakış açısını değiştirmez. İşletme Karının doğru hesaplanması benzer şekilde bakış açısına sahip olmayı gerektiriyor. Yaptığınız iş ne olursa olsun işletme karının faaliyetiniz ve ona bağlı harcamalar üzerinden hesaplanması gerekiyor.

Ana faaliyetinize bağlı Hizmet Üretim – Ticari Mal – Hammadde maliyetlerinizin takibi ile işletme giderlerinin de doğru bir şekilde kayda alınıp takip edilmesi gerekiyor. Siz farkında olmadan şirketiniz zarar etmeye başlamış veya öteden beri zarar ediyor olabilir. Bu durumu tespit etmek için şirketinizi İŞLETME KARI raporları ile takibe almanız gerekmektedir.

Belirttiğimiz nakit, stok ve borçsuzluk gibi veriler KAR ettiğiniz anlamına gelmez. Aktifleriniz zaman içinde erimeye devam edebilir. Raporlama sisteminiz bu mantığa uygun kurgulanmamışsa durumun farkına varmanız zorlaşır.

Şirketiniz için kısa vadede İŞLETME KARI raporları çok fayda sağlayacağı gibi, periyodik olarak takip etmeniz gereken diğer bir başlık ise BİLANÇO (VAR – YOK) dur. Var – Yok analizi Raporları ile şirketinizin gerçek mali ve finansal durumunu görme imkânınız olacaktır.

İşletme sürekliliğine en önemli katkıyı, şirketinizin faaliyet sonuçlarının doğru raporlama – analiz teknikleri ile yorumlanarak takibe alınması sağlayacaktır.


Etiketler:
sosyal medyada paylaş